Koncepcja pracy przedszkola

I

 

KONCEPCJA  FUNKCJONOWANIA

I   ROZWOJU   MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA   NR   34

W CZĘSTOCHOWIE

 

 

MISJA

 

„Wychowawca musi dać odczuć
swą obecność dziecku, które szuka
a skryć się przed tym, które znalazło”

                                                                                         M. Montessori

To nasze jest przedszkole, możliwe są tu cuda, tu możesz być artystą, tu wszystko Ci się uda!

 

Każde dziecko zasługuje na indywidualne traktowanie w zakresie opieki, wychowania oraz edukacji. Przedszkole zapewnia warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci. Rozbudza zaciekawienie otaczającym je światem. Rozwija zdolności i zainteresowania dzieci. Inspiruje do różnego rodzaju działań twórczych traktując dzieci podmiotowo dając każdemu z nich to, czego oczekuje , według jego możliwości i potrzeb.

Największym dobrem dla nas, jest dobro dziecka i przygotowanie go   do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami.

Chcemy wychować dziecko z bogatą wyobraźnią twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób  oraz gotowe szukać nowych, lepszych i oryginalnych rozwiązań.

 

Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czuje się ono kochane, akceptowane i szczęśliwe. Jesteśmy przedszkolem prorodzinnym.

 

 

WIZJA

 

Wyobrażam sobie miejsce, w którym dzieciom jest dobrze. W którym lubią przebywać, dobrze się czują. Dużo się śmieją, mało płaczą. Rozwijają się, rozkwitają...

 

WIZJA ABSOLWENTA:

 

Absolwent naszego przedszkola jest człowiekiem twórczym, kreatywnym, otwartym. Potrafi współpracować w grupie, przestrzegać ustalonych norm i zasad, dokonywać wyborów oraz szanować wybory innych. Osiąga sukcesy w życiu, ale potrafi też przyjąć porażkę.

 

Do stworzenia placówki, aby opuszczali ją właśnie tacy absolwenci będę dążyła poprzez odpowiednie działania w następujących obszarach:

 

ZARZĄDZANIE I ORGANIZACJA

 

1. Zapewnienie zdrowych i higienicznych warunków pracy, nauki i zabawy.

2. Zapewnienie odpowiedniej atmosfery sprzyjającej pracy, zabawie i nauce.

3.Zapewnianie nauczycielom aktywnego udziału w procesie planowania i realizacji zadań placówki.

4. Mobilizowanie, zachęcanie i wspieranie nauczycieli do systematycznego doskonalenia zawodowego zgodnie z potrzebami i kierunkiem rozwoju placówki.

5. Motywowanie personelu do pracy.

6. Usprawnienie obiegu informacji.

7. Zdobywanie funduszy na rzecz placówki.

8. Systematyczny nadzór pedagogiczny zapewniający wysoką jakość pracy.

9. Stosowanie przepisów prawa.

 

 

WYCHOWANIE, OPIEKA, PROFILAKTYKA

 

  1. Opracowanie programu wychowawczego przedszkola spójnego dla wszystkich grup, który określa system oddziaływań kształtujących pożądane zachowania, a także indywidualne podejście do każdego dziecka.
  2. Organizacja zajęć integrujących społeczność przedszkolną.
  3. Podejmowania akcji typu: „Czysta Częstochowa”, „Góra Grosza”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Sprzątanie świata”, zbieranie nakrętek plastikowych
  4. Podjęcie konkretnych kroków przeciwdziałających agresji.
  5. Stała współpraca z poradnią psychologiczno-pedagogiczną oraz metodykami.
  6. Pedagogizacja rodziców.
  7. Realizacja tematów z zakresu bezpieczeństwa.
  8. Współpraca z policją, ze strażą pożarną,  MDK, SP 1 i 31, Domem Małego Dziecka, filharmonią częstochowską, szkołą muzyczną, Liceum im. Kopernika.
  9. Codzienne mycie zębów w przedszkolu.

 

 

KSZTAŁCENIE

 

  1. Realizacja założonych celów poprzez odpowiednie zestawy  programów przedszkolnych, w tym programów własnych konstruowanych specjalnie na nasze potrzeby.

 

 

W przedszkolu funkcjonują następujące programy wychowania przedszkolnego:

 

  • „Nasze Przedszkole” M. Kwaśniewskiej i W. Żaba-Żabińskiej - program edukacji przedszkolnej został wyróżniony w konkursie MEN i CODN. Jest on przeznaczonydla dzieci w wieku przedszkolnym, dostosowany dozałożeń aktualnej podstawy programowej wychowania przedszkolnego i zaleceń Ministra Edukacji Narodowej. Celem głównym edukacji przedszkolnej wg autorek programu jest wspomaganie rozwoju dziecka poprzez świadome podejmowanie zorganizowanych działań edukacyjnych, przyczyniających się do aktywnego nabywania przez nie doświadczeń. Stawianie na samodzielność i indywidualny tok rozwoju każdego dziecka, co zgodne jest z  misją naszej placówki.
  • „Dziecko w świecie pisma” –program własny M. Chojnacka, D. Jarzębska,      M .Opala, A. Ryzop i E. Pluta – polegający na bezstresowej nauce czytania ze zrozumieniem prowadzonej od grupy najmłodszej w formie zabawowej, gdzie punktem wyjścia jest wizytówka dziecka. W oparciu o ten program pracujemy już od wielu lat z ogromnym powodzeniem, osiągamy zamierzone, wysokie rezultaty i dlatego będziemy kontynuować tą pracę. Dziecko wprowadzane jest w świat pisma indywidualnym tokiem, bez ponaglań, nacisków i kontroli. Rodzice nie zauważają nawet kiedy ich dzieci posiadły umiejętność płynnego czytania ze zrozumieniem.
  • „Ze sztuka na Ty” –program własny M. Chojnacka, D. Jarzębska, M. Opala, A. Ryzop, E. Pluta i E. Świąć-Hiszpańska, wprowadzony w ubiegłym roku szkolnym, w związku z pomysłem stworzenia przedszkola o charakterze artystycznym. Powstanie programu poprzedzone było prowadzeniem całorocznego przedsięwzięcia „Mały artysta”. Ciekawostką związaną z programem i charakterem placówki jest prowadzenie PIĄTKÓW ARTYSTYCZNYCH. Jest to dzień w tygodniu, kiedy to w atrakcyjny i ciekawy sposób przybliżamy dzieciom sztukę, np. organizując cykliczne warsztaty z częstochowskimi artystami, wyjścia na spektakle, wystawy itd.…Widząc zachwyt i entuzjazm naszych milusińskich oraz aprobatę rodziców czuję potrzebę kontynuowania tej tradycji. Celem naszym nie jest stworzenie artystów, ale  uwrażliwienie dzieci na sztukę, piękno, pobudzenie ich wyobraźni i przekazanie podstawowych wiadomości z tej dziedziny.
  • " Przyjaciele Zippiego" - to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-7 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
  1. Organizowanie zajęć dodatkowych:

-rytmika;

-zajęcia taneczne;

-język angielski;

-religia.

  1. Wdrażanie aktywizujących metod na zajęciach.
  2. Organizowanie pracy wyrównawczej.
  3. Promowanie twórczości dziecięcej poprzez uczestnictwo w różnych konkursach i festiwalach oraz organizowanie konkursów oraz wystaw prac plastycznych.

 

 

 

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI I PROMOCJA W ŚRODOWISKU

 

  1. Zachęcanie do włączania się w sprawy przedszkola poprzez przyjazne traktowanie, partnerstwo i okazywanie szacunku.
  2. Organizowanie zebrań z rodzicami: informujących i pedagogizujących, często z udziałem zapraszanych specjalistów.
  3. Zorganizowanie comiesięcznych, popołudniowych konsultacji z nauczycielami- wychowawcami grup.
  4. Organizowanie zajęć otwartych dla rodziców.
  5. Angażowanie rodziców do pomocy przy przygotowywaniu uroczystości przedszkolnych.
  6. Angażowanie w drobne prace remontowe i naprawcze.
  7. Zachęcanie do brania udziału czynnego w niektórych zajęciach przedszkolnych, np. czytanie bajek dzieciom.
  8. Zorganizowanie wystawienia bajki dla dzieci przez rodziców z okazji „Dnia Dziecka”
  9. Integracji rodziców, dzieci i pracowników placówki służą uroczystości i imprezy przedszkolne. Niektóre z nich wrosły w naszą tradycję i odbywają się cyklicznie od lat, dlatego chciałabym je kontynuować:
    • TURNIEJ WIELKANOCNY – którego celem jest kultywowanie tradycji, przekazywanie ich dzieciom i ich rodzinom, wspólna, integrująca zabawa.
    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
    • MIKOŁAJ
    • JASEŁKA
    • WYSTAWY PRAC DZIECIĘCYCH
    • BAL PRZEBIERAŃCÓW, na którym rodzice bawią się ze swoimi pociechami
    • POŻEGNANIE STARSZAKÓW
  10. Rozpowszechnianie ulotek informacyjnych w okresie rekrutacji
  11. Informacje o przedszkolu na elektronicznej stronie rekrutacyjnej
  12. Prowadzenie własnej strony internetowej

(http://p34czestochowa.edupage.org )

  1. Afisze informacyjne.
  2. Aktywny udział dzieci w konkursach plastycznych, przeglądach muzycznych, teatralnych.

15.   Organizowanie międzyprzedszkolnych konkursów dziecięcych.

  1. Kontynuowanie inicjatywy „NAUCZYCIELKI DZIECIOM”. Polega ona na organizowaniu wielu działań mających na celu zebranie pieniędzy dla dzieci na całodniową wycieczkę, która ma być prezentem z okazji DNIA DZIECKA.

 

 

WSPÓŁDZIAŁANIE ZE ŚRODOWISKIEM

 

1. Kontynuowanie akcji typu:

  • „CZYSTA CZĘSTOCHOWA”,
  • „GÓRA GROSZA”,
  • „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” (zbieraliśmy książeczki dla Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie)
  • „Sprzątanie Świata”
  • OGÓLNOPOLSKA AKCJA ZBIÓRKI BATERII
  • MIKOŁAJ WSZYSTKICH DZIECI ( koordynowanie akcji zbierania podarunków mikołajowych dla dzieci z DOMU MAŁEGO DZIECKA
  • Charytatywna zbiórka nakrętek plastikowych dla chorego Tobiaszka

Poprzez takie akcje chcemy uwrażliwić dzieci, uspołecznić, nauczyć dzielić się z potrzebującymi, nie być obojętnym na otaczającą nas rzeczywistość.

 

2. Współpraca z:

  •  policją, strażą pożarną, gazetą Wyborczą, klubem osiedlowym, MDK, SP 1 i 31,  MP 29, Domem Małego Dziecka, telewizją osiedlową ORION, filharmonią częstochowską, szkołą muzyczną, Liceum im. Kopernika, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, metodykami, najbliższym środowiskiem ( sklep, zakład fryzjerski…)

 

MODERNIZACJA PLACÓWKI

 

1.Systematyczne dbanie o bezpieczeństwo i estetykę placówki.       

-   doposażenie sal w atrakcyjne zabawki i pomoce dydaktyczne

- systematyczne remonty, zmiany mebli w miarę możliwości….

2. Reagowanie na bieżące potrzeby placówki.

3. Stałe uzupełnianie biblioteczki przedszkolnej w nowości wydawnicze.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Miejskie Przedszkole nr 34 w Częstochowie
    42-200 Częstochowa
    ul. Kwiatkowskiego 6
  • 343255997

Galeria zdjęć